Specjalizujemy się w leczeniu dzieci. Plan leczenia dziecka obejmuje wizytę adaptacyjną, leczenie zachowawcze i chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym, instruktaż higieniczny i dietetyczny. Mamy kilka metod leczenia próchnicy – zamiast “borowania” możemy zastosować narzędzia ręczne bądź ultradźwiękowe.
- Wizyta adaptacyjna – bardzo istotna w przygotowaniu dziecka do niełatwej przygody z dentystą. Celem tej wizyty jest przedstawienie małemu pacjentowi lekarza i jego roli, sprzętu stomatologicznego, na którym wykonywane są zabiegi. Jednocześnie lekarz określa temperament dziecka i nawiązuje pozytywne relacje. Ważne jest, aby na taką wizytę przyszło dziecko bez dolegliwości bólowych. Rodzice mogą negatywnie nastawiać dziecko do wizyty u dentysty przez użycie sformułowań typu : “nic nie będzie bolało” , “nie bój się” – w tym momencie dziecko myśli “ojej, będzie bolało”.
- Lakowanie zębów – dotyczy zębów stałych bocznych, które mają liczne szczeliny i rowki. Lakowanie zębów polega na zabezpieczeniu poprzez uszczelnienie materiałem światłoutwardzalnym tych bruzd. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby zalakować zęby szóste (pierwsze zęby stałe).
- Lakierowanie zębów – metoda ta polega na pokryciu powierzchni zębów materiałem zawierającym fluor i wapń w celu wzmocnienia twardych tkanek zęba. Jest to metoda profilaktyki zębów stałych i mlecznych. Jest to najczęściej wykonywany zabieg na pierwszej wizycie dziecka u dentysty (nawet już od pierwszego roku życia).
- Leczenie zębów mlecznych – w zależności od postawy dziecka opracowanie ubytków zęba wykonujemy narzędziami ręcznymi, ultradźwiękowymi bądź wiertłami. Dziecko stopniowo adaptowane jest do wykonania znieczulenia miejscowego. Dużą frajdę dzieciom sprawiają kolorowe wypełnienia, które są alternatywą do wypełnień w kolorze zęba.
- Leczenie zębów stałych – nie odbiega znacząco od sposobu leczenia próchnicy u dorosłych. Jednak w przypadku zębów stałych świeżo wyrzniętych próchnica postępuje bardzo szybko, nawet niewielka ciemna plamka okazać się może być bardzo dużym ubytkiem.
- Leczenie bólu u dzieci – lekarz przeprowadza wywiad z dzieckiem i rodzicami aby dokładnie ustalić przyczynę bólu oraz postawić diagnozę. Jest to trudna wizyta zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Rodzic musi wykazywać zdecydowaną postawę, gdyż dziecko często manipuluje jego emocjami ze strachu i bólu.